Skip navigation

Poradnik | 13 maja 2024

Wiosenne porządki z Dyson - 7 wskazówek dotyczących efektywnego odkurzania

Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni odkurzacz bezprzewodowy oraz jak wykorzystać w pełni jego możliwości dzięki wskazówkom przygotowanym przez inżynierów Dyson.

Wskazówki dotyczące odkurzania

Tom McVey, inżynier w firmie Dyson - kierownik techniczny:

Ogólnie rzecz biorąc, cząsteczki kurzu są mechanicznie lub elektrostatycznie "przyklejone" do powierzchni. Do odkurzenia potrzebne jest podciśnienie, które przez określony czas oddziałuje siłą na ww. cząsteczki w celu ich oderwania i wciągnięcia do odkurzacza.

Siła ta jest dostarczana przez przepływ powietrza z urządzenia, a także przez szczotkę i końcówki do odkurzania. Moc tę można zwiększyć, zmieniając ustawienia ssania na wyższe, natomiast "czas" – poruszając wolniej końcówką lub wykonując więcej przejazdów w danym miejscu.

Warto jednak podkreślić, że różne odkurzacze będą działać inaczej w zależności od powierzchni, na której są używane, zaś ich posiadacze staną przed wyborem i koniecznością kompromisu między pożądaną skutecznością, a czasem potrzebnym do uzyskania optymalnego sprzątania.

Ogólne wskazówki dotyczące prawidłowego użytkowania Twojego odkurzacza podczas sprzątania:

1. Wybierz odpowiednie urządzenie

Różne typy odkurzaczy są przeznaczone do różnych typów podłóg i wielkości domów. Niektóre urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o twardych podłogach i będą miały trudności z dywanami o grubym włosiu. Wybór odpowiedniego urządzenia do domu wpłynie na łatwość i szybkość sprzątania.

2. Użyj właściwych ustawień

Większość odkurzaczy posiada różne opcje zależne od rodzaju podłogi i preferencji użytkownika, które mogą zoptymalizować ich wydajność. Przykładowo, w odkurzaczu bezprzewodowym Dyson V15 Detect™ do usuwania uporczywego brudu i zanieczyszczeń przeznaczony jest tryb Boost, a do ogólnego sprzątania służy tryb Eco. Tryb Auto inteligentnie dostosowuje się do rodzaju podłogi dzięki wbudowanym mikroprocesorom.

3. Korzystaj z końcówek odpowiednich do rodzaju sprzątania

Zmiana końcówek przeznaczonych do danego rodzaju zabrudzeń może nieznacznie wpłynąć na ogólny czas sprzątania, ale warto pamiętać, iż wybór właściwego akcesoria do rodzaju sprzątania ma znaczący wpływ na skuteczność sprzątania i łatwość użytkowania odkurzacza. Odkurzacze Dyson posiadają w zestawie końcówki przydatne do różnego rodzaju sprzątania:

• Końcówki przeznaczone do odkurzania różnych rodzajów podłóg, do doskonałego, wszechstronnego czyszczenia, szczególnie dobrze sprawdzające się na dywanach.
• Wydajne elektroszczotki, które usuwają zabrudzenia z dywanów o gęstym włosiu.
Końcówki z włosiem, które doskonale czyszczą podłogi twarde.
Minielektroszczotka zapobiegająca plątaniu włosów do czyszczenia schodów, samochodów, materacy lub tapicerki.
Końcówki szczelinowe do szczelin i trudno dostępnych miejsc.
• Miękkie akcesoria do odkurzania delikatnych mebli.
Akcesoria do groomingu psów.

4. Odkurzaj powoli

Wolniejsze odkurzanie daje odkurzaczowi więcej czasu na usunięcie brudu, zwłaszcza wtartego w powierzchnię oraz ukrytego kurzu. Składa się on bowiem z wielu składników, w tym roztoczy, alergenów, bakterii i wirusów, które mogą osadzać się w meblach oraz głęboko w dywanach.

5. Odkurz to samo miejsce - ale nie za wiele razy

Kilka ruchów odkurzacza w tym samym miejscu daje również większą szansę na efektywne odkurzanie, ale według badań Dyson więcej niż dwa lub trzy przejazdy w tym samym miejscu dają już tylko minimalny wzrost skuteczności sprzątania.

6. Odkurzaj "mało, ale często"

Częste odkurzanie obszarów, które są szczególnie narażone na ekspozycję pomoże zapobiec gromadzeniu się brudu i wdeptywaniu go w podłogę. W tym przypadku pomocne jest skorzystanie z odkurzacza bezprzewodowego, ponieważ jego uniwersalny kształt sprawia, że nie trzeba tracić czasu na wyjmowanie urządzenia z szafki, podłączanie go oraz przenoszenie.

7. Dbaj o swoje urządzenie

Regularna konserwacja odkurzacza przeprowadzona zgodnie z instrukcją obsługi, obejmująca mycie filtrów i regularne opróżnianie pojemnika, zapewni optymalne działanie urządzenia przez jak najdłuższy czas – zapewniając oszczędności w dłuższej perspektywie.

Powiązane artykuły

  • Jak prawidłowo czyścić dywan?

    Inżynierowie firmy Dyson, James McCrea i dr Calum Robertson, dzielą się najskuteczniejszymi metodami utrzymania dywanu w czystości. Zaczynając od codziennego czyszczenia po usunięcie już utrwalonych zabrudzeń i plam.

  • Jak usunąć kurz domowy

    Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 90% czasu spędzamy wewnątrz pomieszczeń. Dlatego usuwanie kurzu domowego poprzez regularne sprzątanie, utrzymanie domu w porządku i remonty poprawiające jakość życia w domu są ważne dla naszego dobrego samopoczucia.

Odkryj odkurzacze bezprzewodowe Dyson

Wydajna praca do większych porządków. Bezprzewodowa uniwersalność do codziennego sprzątania.

3 odkurzacze bezprzewodowe Dyson

Newsroom Dyson

Najnowsze wieści ze świata Dyson

Social media

Instagram: @dyson_pl, @dyson, @dysonbeauty
YouTube: youtube.com/dyson
Facebook: facebook.com/dyson
Twitter: @dyson
LinkedIn: Dyson