Skip navigation
Polecamy
3 czerwca 2022

Czym jest CADR?
Oraz inne pytania związane z testowaniem oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza występują w wielu rozmiarach i kształtach, od takich oczyszczających całe pomieszczenie po personalne oraz przenośne. Nawet w samych tych kategoriach występują znaczne różnice – w cenie, wydajności, wyglądzie. Jak więc wybierzesz najlepszy oczyszczacz do swojego domu?

oczyszczacz powietrza Dyson Purifier Cool Formaldehyde stojący w sypilani

Widziałem/łam termin CADR w różnych oczyszczaczach. Czym jest CADR?

CADR oznacza Clean Air Delivery Rate (Ocena dostawy czystego powietrza) i jest to miara, stworzona w latach 80-tych przez testerów.

Miara CADR to miara czystego powietrza, którą musi dostarczyć oczyszczacz w określonym okresie czasu – w praktyce miara prędkości. Mierzy ona ilość przefiltrowanego powietrza, która przeszła przez oczyszczacz – jednak my wierzymy, że nie powinna być to jedyna miara oddająca wydajność nowoczesnych oczyszczaczy powietrza.Jak jest przeprowadzany test?

Różne standardy testów na świecie wyznaczają miarę CADR, jednak spójny dla wszystkich jest sposób jego przeprowadzania oraz rozmiar pomieszenia.

Komora testowa jest mała, między 28 m3 i 30 m3 w zależności od metodologii. Pomieszczenie posiada kontrolowaną temperaturę i warunki powietrzne, ma betonowe ściany, sufity i podłogi. W samym środku pomieszczenia stawiany jest oczyszczacz, a do komory wpuszczana jest niewielka ilość powietrza z zewnątrz. Pojedynczy czujnik, znajdujący się pod jedną ze ścian, mierzy ilość cząsteczek znajdujących się w powietrzu. W pomieszczeniu znajdują się również dwa wentylatory – jeden montowany do ściany, drugi na suficie – które dodatkowo wprawiają powietrze w ruch. W Dyson nie wierzymy, że jest to jedyny test oddający wydajność oczyszczacza w normalnym mieszkaniu.

Zanim test się rozpocznie, oczyszczacz stawiany jest na środku pomieszczenia, manualnie włączony na maksymalną moc, a wentylatory włączane. Kontrolowana ilość zanieczyszczeń wpuszczana jest do środka, a pracujące wentylatory dodatkowo wydmuchują część zanieczyszczeń z komory oraz mieszają powietrze. Przy rozpoczęciu testu wiatrak na suficie jest wyłączony, jednak ścienny pracuje cały czas. Pokryty jest kurzem, zanieczyszczeniami i dymem papierosowym oraz pracuje po 20 minut.

Jak liczona jest miara CADR?

  • Rysunek obrazujący schemat przeprowadzania pomiaru CADR

  • Występują dwa czynniki, które mają wpływ na ogólną ocenę CADR testowanego produktu:

    • Wydajność filtra
    • Przepływ powietrza przez filtr
    • Wynik CADR określany jest poprzez zmierzenie w jakim czasie oczyszczacz usunie cząsteczki z powietrza, porównując do prędkości z którą same opadłyby na powierzchnie. Następnie jest to mnożone jest to przez wielkość komory testowej – znaczy to, że rozmiar komory jest nierozerwalnie związany z ogólnym wynikiem testu. Jeśli pomieszczenie testowe jest małe i nie odpowiada rozmiarowi normalnego domu, wynik testu może być nierównoznaczny z użyciem w realnym świecie.

Co Dyson sądzi o testach oczyszczaczy?

Obecne testy nie odzwierciedlają warunków panujących w naszych domach.

Mały rozmiar komory nie reprezentuje rzeczywistego środowiska – ok. 30 m3 to bardzo mało w porównaniu z rozmiarem normalnej wielkości mieszkań, a domy rzadko posiadają wbudowane w ścianę i sufity wentylatory. Oznacza to, że urządzenie z wysokim testem CADR może mieć problem z oczyszczaniem powietrza w warunkach panujących w klasycznych domach. W niektórych przypadkach oczyszczacze mogą tworzyć „bańkę” czystego powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie oczyszczacza i mieć problem z oczyszczaniem powietrza w normalnych warunkach.

Metoda analityczna CADR może być myląca dla Klientów, głównie ze względu na to, że testy nie są wykonywane w trybie auto i są nierozerwalnie połączone z rozmiarem komory testowej.

W Dyson wierzymy, że oczyszczacze powinny działać w całym pomieszczeniu. Aby to robić muszą być wielofukcyjne – efektywnie mierzyć jakość powietrza, dokładnie wyłapywać zanieczyszczenia oraz dostarczać oczyszczone powietrze do każdego kąta pokoju. Idąc za tym, testując nasze oczyszczacze bierzemy pod uwagę wszystkie te czynniki, zamiast skupiać się wyłącznie na prędkości filtracji. Obecne metody testów, które dają wyniki CADR nie biorą pod uwagę inteligentnego mierzenia cząsteczek oraz oczyszczania całego pokoju – dwóch kluczowych funkcji wysoko wydajnych oczyszczaczy.

Wierzymy także, że wybierając właściwe urządzenie urządzenie, Klienci powinni mieć dostęp do danych oczyszczacza na wyciągnięcie ręki, aby zrozumieć jej działanie w rzeczywistym świecie. Dlatego też nasi inżynierowi spędzili lata, tworząc nową metodologię testów POLAR, czyli Point Loading Auto Response (Automatyczna odpowiedź punktu pomiaru), która bierze pod uwagę wielofunkcyjność urządzenia, niezbędną w realnym świecie.Czym jest test POLAR?

Test POLAR, opracowany przez Dyson, reprezentuje faktyczne czynniki, obecne w prawdziwych domach.

Metodologia testu sprawdza umiejętność urządzenia do usuwania szkodliwych cząsteczek i gazów, zdolność oczyszczania powietrza w całym pokoju oraz przepływ samego powietrza. Co najważniejsze, wszystkie urządzenia są testowane przy użyciu funkcji automatycznego wykrywania zanieczyszczeń, a test kończy się kiedy oczyszczacz uzna pomieszczenie w pokoju za czyste i samodzielnie się wyłączy. Interpretacja „czystego” powietrza przez oczyszczacz może brać pod uwagę zarówno zmniejszenie ilości cząsteczek w powietrzu oraz jego równomierny rozkład w całym pomieszczeniu.

Komora testowa metodologii POLAR jest znacznie większa niż w przy użyciu metody CADR oraz lepiej reprezentuje faktyczne warunki życia, ponieważ ma powierzchnię 81m3 i nie posiada żadnych dodatkowych wentylatorów, mających wpływ na cyrkulacje powietrza – to zadanie oczyszczacza. Jest stawiany w rogu pomieszczenia, zamiast na środku, oddając prawdziwe umieszczenie urządzenia w domu. W całym pomieszczeniu znajduje się 9 czujników – po dwa w rogach, na różnych wysokościach, oraz jeden w środku – aby dokładnie zmierzyć rozłożenie czystego powietrza w całym pomieszczeniu.

Kiedy test się rozpoczyna, pewna zawartość zanieczyszczeń wpuszczana jest do pomieszczenia poprzez jeden z jego kątów. Oczyszczacz umieszczony jest po przekątnej od miejsca, przez które wpuszczane są zanieczyszczenia, dzięki czemu musi je wykryć i odpowiednio zareagować. Aby otrzymać wysoki wynik, testowany oczyszczacz musi wykryć i zareagować na zmianę jakości powietrza, efektywnie oczyścić powietrze i rozprowadzić je po całym pomieszczeniu, a także wyłączyć się po tym, jak uzna powietrze za czyste. Mierzony jest spadek ilości cząsteczek oraz rownomierność rozprowadzenia oczyszczonego powietrza.

Zobacz

Odkryj oczyszczacze powietrza Dyson

Rozprowadzają oczyszczone powietrze w całym pomieszczeniu dzięki technologii Air Multiplier™. Do każdej wielkości pomieszczenia.

Newsroom Dyson

Najnowsze wieści ze świata Dyson