Skip navigation
Poradnik
1 czerwca 2022

Jak prawidłowo czyścić wnętrze Twojego samochodu

Chcesz dokładnie posprzątać swój samochód? Poniżej przedstawiamy kilka porad od inżynierów Dyson, które pozwolą Ci zrobić to bardzo dokładnie.

Mężczyzna sprzątający samochód przy użyciu odkurzacza bezprzewodowego Dyson

Wnętrza samochodów bardzo szybko mogą się brudzić, szczególnie jeśli jeżdżą nimi dzieci i zwierzęta. Pomimo nieestetycznego wyglądu, zaniedbanie samochodu może wpływać na Twoje zdrowie, poprzez kurz, alergeny oraz pleśń, które mogą namnażać się w sprzyjających warunkach. Z pozoru rozpoczęcie sprzątania wydaje się trudne, ale w praktyce jest bardzo łatwe – inżynierowie Dyson przedstawili ten proces w 4 prostych krokach.

Poniżej przestawiamy proces, dzięki któremu szybko i dokładnie posprzątasz swój samochód.

 • kobieta sprzątająca wnętrze samochodu w garażu

 • Krok 1. Przygotowanie

  Przed czyszczeniem wnętrza warto mieć do tego właściwe narzędzia, aby proces przebiegał najefektywniej.
  Upewnij się, że posiadasz:

  1. Odkurzacz z końcówką szczelinową, szczotką do uporczywego brudu lub końcówkę Combi oraz mini elektroszczotkę. Tu znajdziesz wszystkie końcówki wraz z ich przeznaczeniem.

  2. Torby na śmieci lub recycling

  3. Torby lub pudełka na wszystkie rzeczy w samochodzie.

  4. Wilgotna szmatka.

  Krok 2. Opróżnij samochód

  Rozpocznij od otworzenia wszystkich drzwi w samochodzie, aby poprawić wentylację podczas sprzątania. Weź torbę na śmieci i sprzątnij większe zanieczyszczenia z podłogi - nie zapomnij zajrzeć pod siedzenia, schowki, kieszenie oraz uchwyty na napoje. W osobną torbę spakuj rzeczy, których nie chcesz wyrzucać, jak okulary przeciwsłoneczne i instrukcje, a następnie odłóż na bok. Na końcu wyjmij wycieraczki i odłóź w suchym miejscu do dalszego czyszczenia.

Krok 3. Rozpocznij od siedzeń

Rozpoczynając od siedzeń i wyżej położonych przestrzeni wykorzystasz działanie grawitacji, pozwalając pyłkom i kurzowi opadać na podłoge, którą zajmiesz się później. Rozpocznij od przodu samochodu odsuwając siedzenia najdalej jak to możliwe. Użyj końcówki szczelinowej w swoim odkurzaczu (w trybie ręcznym, jeśli to możliwe) i odkurz przestrzeń wzdłuż szyb, a następnie zagłębienie siedzeń (miejsce w którym plecy fotela spotykają się z siedzeniem), tak blisko szwów jak to możliwe. Zwróć na to szczególną uwagę.

Następnie wepnij mini elektroszczotkę Dyson i powoli odkurz tapicerkę, usuwając luźny kurz oraz alergeny, które mogą gromadzić się na miękkich powierzchniach. Użyj trybu Boost dla dodatkowej mocy.

Kiedy skończysz sprzątać główne elementy siedzeń, użyj końcówki szczelinowej (w trybie ręcznym odkurzacza, jeśli to możliwe) i odkurz dolne części siedzeń. Aby dotrzeć w miejsca szczególnie trudne użyj podświetlanej końcówki szczelinowej, aby podświetlić ciemne przestrzenie lub końcówki elastycznej końcówki szczelinowej, aby łatwo dosięgnąć najtrudniejsze miejsca. Powtórz ten proces w całym samochodzie, aż odkurzysz wszystkie siedzenia.

 • odkurzanie fotela smoachodu z użyciem końcówki szczelinowej

 • odkurzanie fotela samochodu z użyciem mini elektroszczotki

 • Krok 4. Przetrzyj powierzchnie

  Następnie, użyj końcówki Combi z delikatną szczotką, aby odkurzyć elementy samochodu. Delikatnie odkurz deskę rozdzielczą oraz nawiewy. Użyj zwilżonej szmatki, aby delikatnie pozbyć się wszystkich zacieków i plam, a następnie pozostaw je do wyschnięcia.

  Nie zapomnij o bocznych kieszeniach w drzwiach, które również mogą wymagać sprzątania. Użyj końcówki szczelinowej oraz trybu Boost na odkurzaczu, aby odkurzyć wąskie szczeliny oraz pozbyć się zapomnianych okruszków i kurzu. Jeśli są w nich jakieś lepkie plamy, użyj wilgotnej szmatki po odkurzeniu.

Nadal szukasz odpowiedniego akcesorium do Twojego odkurzacza?

Akcesoria do odkurzacza Dyson sprzątające sofę

Newsroom Dyson

Najnowsze wieści ze świata Dyson