Skip navigation

Poradnik
6 czerwca 2022

Jak utrzymać chłodne wnętrza w lecie

Osiągnięcie chłodnej temperatury w domu podczas lata jest ważne, nie tylko z uwagi na komfort, ale też aby zapobiegać stresowi z przegrania i chorobom. Ekstremalne temperatury mogą mieć realny wpływ na nasze samopoczucie oraz funkcjonowanie w ciągu dnia.

W związku z rosnącymi temperaturami, konieczne jest by zrozumieć jak najefektywniej ochłodzić swój dom i mieć nad tym pełną kontrolę. Wypróbuj porady pochodzące od Kierownika ds. Jakości Powietrza w Dyson, Evana Stevensa, aby utrzymać swoją przestrzeń chłodną mimo rosnących temperatur.

Jak schłodzić pomieszenie

W środku Polskiego lata temperatura przy suficie może być bliska 50 stopniom Celsujsza. Dla komfortu oraz zdrowej jakości powietrza w pomieszczeniach ważne by zapewniać prawidłowy przepływ powietrza i naturalną temperaturę. Jak schłodzić siebie oraz pomieszczenia? Czytaj poniżej.

1. Zredukuj ilość włączonych urządzeń elektronicznych

Elektronika używana w domu może przyczyniać się do wzrostu temperatury w pomieszczeniu. Weźmy tradycyjne żarówki – 90% ich energii zużywana jest na generowanie ciepła, a tylko 10% jest faktycznie przekształcana w światło. Aby zredukować koszt energii oraz zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach stosuj dwustronne podejście. Wymień żarówki na energooszczędne oraz upewnij się, że wszystkie nieużywane urządzenia elektroniczne są odłączone. Również gotowanie potraw zwiększa temperaturę w domu. Weź to pod uwagę oraz pozwól na naturalny przepływ powietrza podczas gotowania.

2. Dostosuj oświetlenie pomieszczenia

Ekspozycja na słońce przez okna może tworzyć efekt szklarni – z temperaturą wyższą o 30% dzięki nasłonecznieniu okien. Dodatkowo, przez szkło, może przedostawać się promienowanie UV i powodować zniszczenia skóry. Aby zredukować ekspozycję na słońce oraz zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu, w ciągu dnia miej zasłonięte okna. Zewnętrzne okiennice blokują światło i ciepło skuteczniej niż zasłony czy rolety. Ponadto, temperatura na zewnątrz spada w po zachodzie słońca – skorzystaj z tego i otwórz drzwi i okna, aby umożliwić naturalny przepływ powietrza w domu.

3. Wprowadź chłodny strumień powietrza

W lecie, gorące powietrze zmieszane z zanieczyszczeniami powoduje spadek poziomu jakości powietrza w Twoim domu. Technologia Air Multiplier™ wbudowana do oczyszczaczy powietrza Dyson, pozwala na rozprzestrzenianie oczyszczonego i schłodzonego powietrza po całym mieszkaniu1, z oscylacją w zakresie 350 stopni. Zanieczyszczone powietrze jest przepuszczane przez filtr HEPA i wyłapywane jest 99.95% cząsteczek do średnicy 0.1 mikrometra2. Dyson Purifier Cool™ Autoreact TP7A zapewnia silny strumień schłodzonego i oczyszczonego powietrza. Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde TP09 wyłapuje także cząsteczki formaldehydu, dla jeszcze lepszego oczyszczenia powietrza.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugeruje, że zewnętrzne czynniki jak hałas i temperatura mogą wpływać na jakość i czas snu3. Nasze najnowsze oczyszczacze powietrza Dyson zapewniają nawet do 290 litrów schłodzonego powietrza oraz są o 20% cichsze4, dla spokojniejszych nocy.

1Przy maksymalnych ustawieniach. Sprawdzano pod kątem rozprowadzania powietrza i wydajności oczyszczania w pomieszczeniu o objętości 81 m3.
2Sprawdzono pod kątem skuteczności filtracji cząsteczek o wielkości 0,1 µm (EN1822, ISO29463).
3Światowa Organizacja Zdrowia: techniczne spotkanie odnośnie snu i zdrowia, Bonn, Niemcy, 22-24 Stycznia 2004.
4Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde i Dyson Purifier Cool™ Autoreact są o 20% cichsze od poprzedniego modelu Dyson Pure Cool™ TP04.

4. Naturalnie reguluj temperaturę ciała

Najbardziej efektywnym sposobem na zredukowanie gorącego powietrza w domu jest zredukowanie własnej temperatury ciała. Aby to zrobić noś ubrania z oddychających tkanin – takich jak len czy bawełna, których włókna naturalnie chłodzą Twoje ciało, oraz unikaj sztucznych tkanin, jak np. poliester. Letnia pościel również powinna być oddychająca, dlatego stawiaj na taką z naturalnych materiałów. Pryskanie się chłodną, wodną mgiełką w najbardziej gorących momentach dnia również pomaga w kontrolowaniu jego temperatury.

  • Dodatkowe zalety Dyson Purifier Cool™ Autoreact

    • Tryb nocny: podczas snu, nasz zaawansowany oczyszczacz monitoruje jakość powietrza i oczyszcza je korzystając z najcichszego nawiewu oraz przyciemnionego wyświetlacza. Oznacza to, że nawet osoby, które lekko śpią mogą odpoczywać bez zakłóceń.
    • Efektywna cyrkulacja: dzięki cyrkulacji powietrza oczyszczacz Dyson zapewnia efekt chłodzenia, a jednoczewśnie wyłapuje szkodliwe gazy i inne zanieczyszczenia.

Zobacz

Odkryj oczyszczacze powietrza Dyson

Rozprowadzają oczyszczone powietrze w całym pomieszczeniu dzięki technologii Air Multiplier™. Do każdej wielkości pomieszczenia.

Newsroom Dyson

Najnowsze wieści ze świata Dyson