Skip navigation
Poradnik
1 lipca 2022

Jak wybrać oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza występują w różnych kształtach i rozmiarach, usuwają różne rodzaje zanieczyszczeń w domu, mają różne specyfikacje i dodatki. Aby pomóc Ci w wyborze oczyszczacza, poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze czynniki, na które warto zwrócić uwagę.

oczyszczacz Dyson stojący w nocy obok śpiącej osoby

1. Inteligentne wykrywanie

 • Oczyszczacz Dyson stojący w pokoju dziennym

 • Część oczyszczaczy zapewnia automatyczne wykrywanie zanieczyszczeń i są na tyle mądre, by oczyszczać powietrze w momencie ich wykrycia. Aby móc je wykrywać, oczyszczacz musi mieć wbudowane odpowiednie czujniki. Powinien posiadać także oprogramowanie oraz elektronikę, która pozwoli mu na przetworzenie tych informacji oraz inteligentną reakcję.

  W rzeczywistości, jedynym sposobem na to by naprawdę dowiedzieć się jak działa oczyszczacz, jest stałe monitorowanie poziomu jakości powietrza. Część urządzeń ma również wbudowane ekrany LCD, aby pokazywać zanieczyszczenia w trybie rzeczywistym, a także ich rodzaj i poziom obecności. To pozwala użytkownikowi na lepsze zrozumienie jakości powietrza we własnym domu.

  Najnowsza seria Dyson Purifier Cool™ jest zaprojektowana, aby wyłapywać najdrobniejszy kurz i alergeny, a nawet niszczyć potencjalnie szkodliwe lotne związki organiczne, jak na przykład formaldehyd1. Te oczyszczacze wykrzystują unikalne algorytmy, które diagnozują zanieczyszczenia na poziomie molekularnym – reagując oczyszczaniem oraz monitorowaniem powietrza na ekranie LCD oraz w aplikacji Dyson Link.

  Część sensorów formaldehydu w różnych urządzeniach ma bazę żelową - co sprawia, że z czasem wysychają, a wydajność urządzenia znacząco spada. Czujnik formaldehydu Dyson jest ciałem stałym, a więc nie wysycha i jest sprawny przez cały czas używania urządzenia. Jego inteligentny algortym precyzyjnie wykrywa formaldehyd oraz bada jego poziom, nie myląc go z innymi lotnymi związkami organicznymi.

2. Wychwytywanie: Efektywna filtracja

 • wizualizacja różnych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu we wnętrzu domu

 • Jest wiele metod filtracji, które nalezy rozważyć. Poniżej 4 przykłady:

  1. Światło UV używa promieniowania elektromagnetycznego, aby niszczyć bakterie, wirusy i pleśń. Jednakże nie wykrywa kurzu, alergenów i cząsteczek znajdujących się w powietrzu.
  2. Aktywne filtry węglowe reagują chemicznie z zanieczyszczeniami pozbywając się dymu, zapachów i gazów z powietrza, jednak samodzielnie nie filtrują potencjalnie niebezpiecznych cząsteczek.
  3. Jonizatory powietrza działają poprzez wysyłanie w przestrzeń naładowanej wiązki jonów, która przyciąga kurz i alergeny. Jednak, mogą produkować ozon jako produkt uboczny. Ozon jest szkodliwy dla układu oddechowego oraz jest składnikiem smogu2.
  4. Filtry HEPA działają poprzez uwięzienie w sobie zanieczyszczeń i małych cząsteczek różnych rozmiarów. Rozumie się przez to pyłki, pleśń, roztocza i łupież odzwierzęcy. Nie wychwytują jednak szkodliwych związków organicznych, takich jak formaldehyd, benznen czy dwutlenek azotu. Warto wspomnieć, że nie wszystkie filtry HEPA są tworzone jednakowo. Jedne z nich mogą wyłapywać mikrocząsteczki, a inne nie.

Część oczyszczaczy łączy w sobie filtr HEPA z filtrami z węgla aktywnego, pozwalając im wyłapywać zarówno cząstki stałe jak i lotne związki organiczne.

Cząsteczki te są jednak różnych rozmiarów. Najczęściej mierzone mają 2,5 mikrometra, a są nimi PM2,5. Porównując – cząstka pyłu PM0,1 jest znacznie mniejsza. Znane są jako ultradrobne cząsteczki, jeśli wnikną głęboko w płuca, mogą potencjalnie przynieść ze sobą dużo szkodliwych skutków ubocznych3. Część oczyszczaczy wyłapuje cząstki pyłów PM2,5, a inne idą jeszcze dalej i są w stanie wyłapywać cząsteczki tak małe jak pyły PM0,1.

W najnowszej generacji oczyszczaczy Dyson, inżynierowie przeprojektowali przepływ powietrza zachodzący w urządzeniu, aby osiągnąć w pełni uszczelniony standard filtracji HEPA 13 – nie tylko upewniając się, że całość pochłanianego powietrza przechodzi przez filtr, ale również blokujac potencjalne punkty, w których może dojść do skażenia oczyszczonego powietrza. To oznacza, że najnowsze oczyszczacze Dyson usuwają 99,95% cząsteczek, tak małych jak 0,1 mikrometra4.

Oprócz istniejących czujników cząsteczek, dwutlenku azotu (NO2), lotnych związków organicznych (LZO) temperatury i nawilżenia, integracja inteligentnych czujników formaldehydu zapewnia ich precyzyjne wykrywanie przez cały czas żywotności urządzenia. Selektywny Katalityczny Filtr Oksydacyjny Dyson (SCO) nieprzerwanie niszczy formaldehyd na poziomie molekularnym5.

3. Rozprowadzanie: cyrkulacja powietrza w całym pomieszczeniu

Finalnie, nawiew to bardzo ważny punkt przy wyborze. Oprócz wyłapywania i pozbywania się zanieczyszczeń, część oczyszczacy może pomagać rozprowadzać oczyszczone powietrze po całym pomieszczeniu. To może pomagać w sytuacji, gdy oczyszczacz ustawiony jest w najodleglejszym kącie pokoju.

Oczyszczacze Dyson mają w sobie technologię Air Multiplier™, a ich budowa pozwala na oscylację w zakresie 350°. Dzięki temu skutecznie przyciągają do siebie zanieczyszczenia oraz rozprowadzają oczyszczone powietrze po pomieszeniu6, dzięki czemu faktycznie możesz cieszyć się całkowicie czystym powietrzem. Unikalny i nowy tryb rozproszenia pozwala zmienić kierunek nawiewu, by odbywał się z tylnej części urządzenia, co ma znaczenie w momencie, gdy nie chcesz kierować na siebie całości nawiewu.

Jakie standardy testów rozważyć

Oczyszczacze występują w różnych kształtach i rozmiarach, od takich które działają na całej powierzchni po osobiste. Oczyszczacze powietrza Dyson zostały zaprojektowane, by działały w faktycznych domach. Dlatego zaprojektowaliśmy również test POLAR. W środku większego pomieszczenia, o kubaturze 81 m3 umieściliśmy 9 czujników, które nieprzerwanie zbierają dane dotyczące jakości powietrza z całego pomieszczenia. Ma to na celu upewnienie się, że oczyszczone powietrze jest równomiernie rozprowadzane w każdy kąt pomieszczenia.

Dowiedz się więcej o metodach testowania oczyszczaczy powietrza w tym artykule.

schemat pochłaniania zanieczyszczeń oraz rozprowadzania oczyszczonego powietrza przez oczyszczacz Dyson

Zobacz

Odkryj oczyszczacze powietrza Dyson

Rozprowadzają oczyszczone powietrze w całym pomieszczeniu dzięki technologii Air Multiplier™. Do każdej wielkości pomieszczenia.

Newsroom Dyson

Najnowsze wieści ze świata Dyson

1Niezależne badania całego urządzenia zgodnie z normą GB/T 18801-2018 w oparciu o skumulowane testy czystej masy formaldehydu z ciągłym wtryskiem aż do osiągnięcia wysokiej wartości formaldehydu CADR. Wyniki mogą się różnić w praktyce.
2Zhao P., Siegel JA., Corsi RL. 2005. “Experimental characterization of portable ion generators,” Dept. of Civil, Architectural, and Environment Engineering, The University of Texas, Austin, TX, USA 78712-1076
3Kampa M, Castanas E. Human health effects of air pollution. Environmental Pollution. 2008;151:362–367.
4Sprawdzono pod kątem skuteczności filtracji cząsteczek o wielkości 0,1 µm (EN1822, ISO29463)
5Niezależne badania całego urządzenia zgodnie z normą GB/T 18801-2018 w oparciu o skumulowane testy czystej masy formaldehydu z ciągłym wtryskiem aż do osiągnięcia wysokiej wartości formaldehydu CADR. Wyniki mogą się różnić w praktyce.
6Przy maksymalnych ustawieniach. Sprawdzano pod kątem rozprowadzania powietrza i wydajności oczyszczania w pomieszczeniu o objętości 81 m3.