Skip navigation
Polecamy
8 grudnia 2022

Jake Dyson ujawnia kolejny etap 5-letniego planu inwestycyjnego firmy Dyson o wartości 2,75 mld GBP: urządzenia zdolne do samodoskonalenia dzięki łączności i oprogramowaniu

Podczas gdy inżynierowie z Dyson pracują nad nową generacją inteligentnych, samodoskonalących się i połączonych ze sobą urządzeń, firma rozbudowuje swój zespół ds. oprogramowania, jak wynika z wypowiedzi naczelnego inżyniera Jake’a Dysona w filmie opublikowanym na portalu YouTube. Jake Dyson twierdzi, że przedsiębiorstwo, znajdujące się obecnie w kluczowej fazie realizacji planu inwestycji w nowe technologie o wartości 2,75 mld funtów, obrało oprogramowanie i łączność za podstawę dla swojej przyszłej linii produktowej. Inżynier wyjaśnia, w jaki sposób skokowe zwiększenie możliwości w tych dziedzinach ułatwi nam życie – produkty Dyson będą rozwiązywały problemy, jeszcze zanim użytkownik zda sobie z nich sprawę.

Urządzenia Dyson są coraz bardziej inteligentne i wykorzystują mnóstwo czujników, elektroniki, systemów kontrolnych i złożonego kodu. Jest to możliwe dzięki dziesięciokrotnemu zwiększeniu liczby programistów od 2012 r. Firma w dalszym ciągu rozbudowuje swój międzynarodowy zespół.

Inżynier pracujący nad oczyszczaczem powietrza Dyson
Jake Dyson oraz młody inżynier przy pracy

Dzięki tej technologii urządzenia Dyson sprawiają, że niewidzialne staje się widoczne. Przykłady można mnożyć: oczyszczacze powietrza Dyson nie tylko wykrywają i wychwytują zanieczyszczenia, ale także gromadzą informacje o jakości powietrza w domu na potrzeby użytkowników i dalszego rozwoju produktów; najnowszy odkurzacz Dyson Gen5detect zlicza i mierzy mikroskopijne cząstki, aby przedstawić użytkownikowi dokładne dane, a ponadto wskazuje, które obszary podłogi są jeszcze zabrudzone – to ogromny skok w porównaniu do bardziej mechanicznych modeli Dyson sprzed 10 lat.

Wszystko to zmierza do stworzenia urządzeń, które stają się coraz mądrzejsze w miarę użytkowania, samodzielnie rozpoznają problemy i rozwiązują je, zanim zdamy sobie z nich sprawę…

  • Zbliżenie na ekran smartfona z aplikacją MyDyson na ekranie

  • Inżynier prezentujący elementy scalone

„Nie chodzi o to, żeby wykorzystywać oprogramowanie i data science do tworzenia gadżetów i zbędnych funkcji. Chodzi o to, żeby znajdować sensowne rozwiązania i ułatwiać ludziom życie – tworzyć produkty, które oszczędzą nam zmartwień. Inwestujemy w nasze laboratoria i kampusy w Wielkiej Brytanii, Singapurze, Polsce i na Filipinach, dając naszemu rosnącemu zespołowi inżynierów pole do realizacji zakrojonego na 15 lat projektu rozwoju ściśle tajnych, niezwykle inteligentnych technologii.”

Jake Dyson, Naczelny Inżynier Dyson

10 lat prac nad oprogramowaniem, a to dopiero początek

W ciągu ostatniej dekady Dyson ponad dziesięciokrotnie powiększyła swój zespół ds. oprogramowania i łączności, którego członkowie pracują w Wielkiej Brytanii, Singapurze, Malezji, Chinach, Polsce i na Filipinach. Ten wzrost liczby wykwalifikowanych pracowników odzwierciedla dążenie przedsiębiorstwa do tworzenia bardziej inteligentnych, „myślących” urządzeń. Aby to osiągnąć, nie wystarczy sam software, dlatego specjaliści w dziedzinie data science, sprzętu elektronicznego i uczenia maszynowego, ściśle współpracują z programistami we wciąż rosnących zespołach, które już teraz stanowią znaczną część całej załogi Dyson – należy do nich aż 45% zatrudnionych przez firmę młodych inżynierów.

We wcześniejszych modelach oprogramowanie odpowiadało za poszczególne podzespoły, jednak obecnie ma ono kluczowe znaczenie dla wszystkich technologii marki Dyson. Dzięki rozwojowi wbudowanego oprogramowania, aplikacji i rozwiązań chmurowych, a także złożonemu oprogramowaniu sprzętowemu, które obejmuje algorytmy, uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, urządzenia Dyson są zdolne do wykonywania trudnych zadań wykraczających poza czystą mechanikę – w ciągu ostatnich 10 lat firma znacząco rozwinęła się w tym kluczowym obszarze. Pierwszy model odkurzacza Dyson nie posiadał wielu funkcji – można go było tylko włączyć. Dzisiaj odkurzacze Dyson informują użytkownika o poziomie baterii i dostosowują zużycie energii do rodzaju powierzchni, korzystając z licznych czujników oraz rozwiązań sprzętowych i oprogramowania.

  • Młode inżynierki Dyson pracujące nad najnowszą technologią Dyson

  • Młoda inżynierka Dyson pracująca nad najnowszą technologią Dyson

Weźmy odkurzacz automatyczny Dyson 360 Heurist: użytkownik nie musi już krzątać się po całym domu, ponieważ robot odkurza za niego. Innym przykładem jest nowa aplikacja MyDyson™, dzięki której możemy z łatwością korzystać z podłączonych do niej urządzeń i spersonalizowanych samouczków. Firma odkrywa także nowe możliwości dzięki nauce o danych - niezwykle ważnej dziedzinie dla rozwoju oczyszczaczy powietrza i działań edukacyjnych na temat jego jakości.

„Dyson znajduje się obecnie w kluczowej fazie realizacji planu inwestycyjnego o wartości 2,75 mld funtów w Wielkiej Brytanii, Singapurze, Azji, Europie i obu Amerykach. W listopadzie 2020 r. ogłosiliśmy, że będziemy inwestować w nowe technologie, takie jak magazynowanie energii, robotyka, uczenie maszynowe czy handel elektroniczny. Teraz spełniamy tę obietnicę. Nasze inwestycje stworzą podstawy do rozszerzenia kategorii produktowych Dyson i wkroczenia w zupełnie nowe obszary produktów. Stawiamy na cyfryzację i jako całe przedsiębiorstwo skupiamy się na rozwoju oprogramowania – to kluczowy element tych inwestycji, który pozwoli nam otworzyć nowy rozdział w historii firmy Dyson.”

Roland Krueger, prezes firmy Dyson

CASE STUDY: Edukacja na temat narażenia na zanieczyszczenia

Sześć lat temu powstał pierwszy model oczyszczacza powietrza Dyson z funkcją wentylatora, który łączy się z aplikacją mobilną, dzięki czemu użytkownik może na bieżąco monitorować jakość powietrza – zarówno na wyświetlaczu urządzenia, jak i na ekranie telefonu. Od tego czasu oczyszczacze Dyson gromadzą dane na temat zanieczyszczenia powietrza w domach i mieszkaniach na całym świecie, umożliwiając tworzenie nowej generacji urządzeń i lepsze zrozumienie problemu jakości powietrza, którym oddychamy. Dzięki tym danym, zbieranym przez ponad 4 miliony inteligentnych oczyszczaczy, inżynierowie z firmy Dyson mogą mapować jakość powietrza w pomieszczeniach w różnych częściach świata. Monitorowanie połączonych urządzeń pozwala firmie rejestrować nagłe emisje zanieczyszczeń i pokazywać, w jakim stopniu sami jesteśmy na nie narażeni. Inżynierowie z firmy Dyson są przekonani, że to do nich należy zadanie ostrzegania ludzi przed nagłymi emisjami zanieczyszczeń w ich okolicy, spowodowanymi np. przez pożary lub burze piaskowe, które można wykryć w oparciu o dane zebrane przez oczyszczacze powietrza Dyson. Każdego dnia urządzenia przesyłają inżynierom z firmy Dyson 200 milionów sygnałów na temat jakości powietrza, dostarczając materiałów do przyszłych badań i działań informacyjno-edukacyjnych.

Już niedługo na rynku pojawią się słuchawki Dyson Zone, które oczyszczają powietrze w naszej przestrzeni osobistej i monitorują jego jakość. Dyson Zone będą połączone z aplikacją MyDyson zapewniającą użytkownikowi dostęp do danych na temat jakości powietrza oraz hałasu wokół niego, aktualizowanych w czasie rzeczywistym, a także cotygodniowych raportów o tendencjach w poziomie zanieczyszczeń, dając konsumentowi wiedzę potrzebną do podjęcia odpowiednich działań zmniejszających jego narażenie na zanieczyszczenia.

Równolegle z rozwojem nowych produktów firma Dyson współpracuje z instytucjami naukowymi i ośrodkami akademickimi, przyczyniając się do lepszego zrozumienia globalnego zagadnienia jakości powietrza. W 2019 r. w ramach projektu Breathe London Wearables inżynierowie z firmy Dyson opracowali podłączony do sieci plecak, który monitoruje jakość powietrza. Takie plecaki, wyposażone w czujniki cząstek stałych i gazów, nadajniki GPS i akumulatory, przekazano 250 dzieciom, które pokonywały z nimi drogę do i ze szkoły ulicami Londynu. W wyniku projektu aż 31% dzieci biorących w nim udział zmieniło swoją codzienną trasę, aby ograniczyć kontakt z zanieczyszczeniami. Te inteligentne plecaki wykorzystuje się obecnie w krajach Afryki Subsaharyjskiej – Ghanie, Malawi, Nigerii, RPA, Tanzanii, Ugandzie i Zimbabwe – na potrzeby projektu CAPPA, prowadzonego przez Queen Mary University of London, który ma na celu zbadanie prawdopodobieństwa występowania astmy wśród afrykańskich dzieci.

  • Czwórka dzieci z plecakami Dysona

  • Dwójka dzieci z plecakami Dysona

Plany na przyszłość

Firma Dyson jest obecnie w kluczowej fazie realizacji planu inwestycji w nowe technologie o wartości 2,75 mld funtów i zamierza podwoić swoją ofertę produktów do 2025 r. Sprzęt elektroniczny, oprogramowanie i łączność odgrywają tu kluczową rolę, ponieważ Dyson kładzie coraz większy nacisk na inteligentne urządzenia, aplikację MyDyson oraz komfort użytkowników - w dłuższej perspektywie zmierzając do stworzenia produktów zdolnych do samodoskonalenia.

wykresy danych prezentowane na dużym ekranie

Newsroom Dyson

Najnowsze wieści ze świata Dyson