Skip navigation

Nowość | 17 sierpnia 2023

Nowy, najmocniejszy odkurzacz bezprzewodowy Dyson z filtrem HEPA – wychwytuje wirusy i cząsteczki o wielkości zaledwie 0,1 µm.2

Pierwszy odkurzacz marki Dyson wyposażony w silnik Hyperdymium nowej generacji, który obraca się z prędkością do 135 000 obrotów na minutę, zapewniając niezwykle dużą moc ssania.

odkurzacz bezprzewodowy Dyson Gen5detect pokazany z boku

Dyson wprowadza na rynek najmocniejszy odkurzacz bezprzewodowy z filtrem HEPA — Dyson Gen5detect™ — wyposażony w nowy silnik Hyperdymium piątej generacji generujący aż 280 AW mocy ssania1. Posiada on w pełni uszczelniony system filtracji HEPA całego urządzenia, który wyłapuje 99,99% cząstek o średnicy do 0,1 mikrometra2, w tym wirusy3. Dzięki zwiększonej jasności i dużemu zasięgowi nowa, udoskonalona elektroszczotka Fluffy Optic™ pozwala zobaczyć dwa razy więcej mikroskopijnego kurzu4, dzięki czemu użytkownik niczego nie przeoczy.

Silnik Hyperdymium nowej generacji

Silnik jest mniejszy, szybszy i mocniejszy od swojego poprzednika – pracuje z prędkością do 135 000 obr./min. Dzięki tak dużej wydajności Dyson Gen5detect™ posiada największą moc ssania ze wszystkich modeli odkurzaczy bezprzewodowych marki Dyson. Inżynierowie zastosowali w silniku krótszy wał i połączyli kilka części w jedną. Pozwoliło to na zmniejszenie rozmiaru silnika i umieszczenie go w pojedynczej, precyzyjnie wykonanej ramie, zapewniając najwyższą sprawność energetyczną.

przekrój odkurzacza Dyson Gen5detect ukazujacy jego technologię

Filtracja HEPA całego urządzenia – aby kurz i wirusy nie wydostawały się z pojemnika

Dyson Gen5detect™ posiada najbardziej zaawansowany system filtracji HEPA całego urządzenia ze wszystkich modeli odkurzaczy bezprzewodowych marki Dyson. Dzięki zaawansowanej, szczelnej filtracji przez filtr przechodzi jedynie zanieczyszczone powietrze, a to wydmuchiwane jest w pełni oczyszczone.

Zastosowany w odkurzaczu materiał filtrujący o długości 1,9 m został złożony aż 145 razy, dzięki czemu system filtracji wychwytuje 99,99% potencjalnie szkodliwych cząsteczek o średnicy nawet do 0,1 mikrometra. Co więcej, 14 koncentrycznych cyklonów pozwala oddzielić kurz ze strumienia powietrza, bez utraty mocy ssania1, zapewniając optymalną wydajność przy każdym sprzątaniu.

"Odkurzacz Dyson Gen5detect wyznacza nową generację urządzeń sprzątających Dyson. Łączy on w sobie nasze rozwiązania w zakresie podświetlania kurzu, zliczania i pomiaru cząsteczek zanieczyszczeń oraz innowacyjny silnik i system filtracji HEPA całego urządzenia, dzięki czemu sprzątanie jest dokładniejsze niż kiedykolwiek przedtem."

Sir James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier

"Nawet najlepszy filtr nie wyłapie wszystkich zanieczyszczeń, jeśli istnieje jakakolwiek inna droga, którą może uciec zanieczyszczone powietrze. Właśnie dlatego nasi inżynierowie intensywnie pracują nad tym, aby wszystkie odkurzacze Dyson spełniały standard filtracji całego urządzenia. Projektując Dyson Gen5detect, poszliśmy jeszcze o krok dalej w zakresie filtracji HEPA, dzięki czemu odkurzacz wychwytuje nawet wirusy wielkości około 0,1 mikrometra."

Charlie Park, wiceprezes działu Floorcare w firmie Dyson

2 razy mocniejsze podświetlenie4 – zobaczyć znaczy uwierzyć

Badanie Dyson Global Dust Study z 2022 r. wykazało, że 95% ludzi sprząta tak samo często lub częściej niż w poprzednim roku. Ankietowanym zależało na utrzymaniu czystych i higienicznych warunków w domu ze względu na pandemię COVID-19. Tym niemniej wyniki badania pokazują, że 40% osób ma motywację do sprzątania tylko wtedy, gdy dom jest wyraźnie zakurzony lub gdy na podłodze widać brud i kurz. W 2020 r. dotyczyło to jedynie 33% respondentów.

W 2021 r. firma Dyson wprowadziła własną metodę podświetlania kurzu, a tym samym umożliwiła użytkownikom dostrzeganie mikroskopijnych cząstek zanieczyszczających dom. Dzięki specjalnej wiązce światła możemy zobaczyć na podłodze kurz, którego normalnie nie bylibyśmy w stanie dostrzec.

Odkurzacz Dyson Gen5detect™ posiada udoskonaloną elektroszczotkę Fluffy Optic™, która uwidacznia 2x więcej niezauważalnego kurzu. Inżynierowie z firmy Dyson umieścili nowe źródło światła bardzo nisko w podstawie elektroszczotki Fluffy Optic™, tak aby wiązka padała tylko na cząstki znajdujące się na podłodze. Było to ogromne wyzwanie — dopasowanie układu optycznego, płytki drukowanej (PCB) i elementów termicznych do niewielkiej przestrzeni w sposób, który nie zmniejsza skuteczności zbierania brudu.

odkurzacz Dyson Gen5detect pokazany w całości
zbliżenie na nowy ekran LCD odkurzacza Dyson Gen5detect

Nowy interfejs użytkownika, ulepszone oprogramowanie – teraz odkurzacz pokazuje nam kiedy pokój jest już czysty

Twórcy odkurzacza Dyson Gen5detect™, zainspirowani tym, jak technologia podświetlania kurzu zmienia nasze sprzątanie, opracowali nowy, udoskonalony interfejs użytkownika (UI), który informuje, gdy odkurzana powierzchnia jest już czysta. Czujnik piezoelektryczny5 wykorzystuje właściwości akustyczne do zliczania i określania rozmiaru cząsteczek kurzu, a słupki na ekranie LCD rosną i maleją wraz ze zmianą ich objętości. Dzięki Gen5 wiemy, gdzie jest już posprzątane, a gdzie trzeba jeszcze poodkurzać.

Nie tylko interfejs, ale także silnik odkurzacza Dyson Gen5detect™ wymagał nowego oprogramowania – tak, aby urządzenie monitorowało i kontrolowało jego prędkość, moc oraz temperaturę. Inżynierowie stworzyli oprogramowanie, które współpracuje z interfejsem i pozwala użytkownikom samodzielnie rozwiązywać potencjalne problemy i konserwować swoje odkurzacze.

"Oprogramowanie odgrywa coraz większą rolę w rozwoju technologii Dyson i to zarówno jeśli chodzi o działanie samych urządzeń, jak i w odniesieniu do komunikacji z użytkownikiem. Dyson Gen5detect posiada najbardziej zaawansowane oprogramowanie sterujące ze wszystkich odkurzaczy bezprzewodowych marki Dyson, a ponadto informuje użytkownika o aktualnych parametrach odkurzania, dzięki czemu możemy lepiej dbać o czystość w domu."

Chunrui Zhang, kierownik działu Embedded Software w firmie Dyson

Inne kluczowe funkcje odkurzacza Dyson Gen5detect™ to m.in.:

  • Wbudowana szczotka do zbierania kurzu z końcówką szczelinową – Dyson Gen5detect™ można łatwo przekształcić w najmocniejszy odkurzacz ręczny marki Dyson. W rurze urządzenia ukryta jest szczotka do zbierania kurzu z końcówką szczelinową. Takie rozwiązanie pozwoli na zaoszczędzenie czasu przy sprzątaniu podłogi i odkurzaniu ręcznym.
  • Sterowanie jednym przyciskiem – odkurzacz posiada przycisk zasilania zamiast klasycznego spustu. Zapewnia to wygodniejsze i płynniejsze sprzątanie, a także łatwą zmianę ręki w trakcie omijania przeszkód.
  • Wydajny, pojemny akumulator – do 70 minut pracy6, to aktualnie najdłuższy czas pracy bezprzewodowego odkurzacza marki Dyson. Dziesięć wydajnych ogniw litowo-jonowych zapewnia dużą i stabilną moc ssania.
  • Wysokowydajne sprzątanie – najmocniejszy odkurzacz bezprzewodowy Dyson waży 3,5 kg i jest wyposażony w pojemnik o objętości 0,77 l.
  • Łatwe, bezdotykowe opróżnianie pojemnika – prosty, smukły pojemnik posiada mechanizm wysuwania z obrotowym zatrzaskiem, który usuwa kurz jednym ruchem. Silikonowa obręcz przesuwa się w dół siateczkowej osłony wraz z zebranym kurzem, dzięki czemu nawet nie pobrudzimy sobie rąk.

logo Dyson Gen5detect

Odkurzacz bezprzewodowy Dyson Gen5detect™

odkurzacz bezprzewodowy Dyson Gen5detect w ekskluzywnej wersji kolorystycznej pokazany z góry

Newsroom Dyson

Najnowsze wieści ze świata Dyson

Social media

Instagram: @dyson_pl, @dyson, @dysonbeauty
YouTube: youtube.com/dyson
Facebook: facebook.com/dyson
Twitter: @dyson
LinkedIn: Dyson

1Test mocy ssania przeprowadzono zgodnie z normą EN IEC62885-4 CL5.8 i CL5.9 przy wężu/rurze, przy maksymalnie załadowanym pojemniku, w trybie Boost przez niezależną jednostkę zewnętrzną SGS-IBR Laboratories US w 2022 r.
2System filtracji przetestowany w trybie Boost pod względem spełnienia standardu ASTM F3150 przez niezależną jednostkę zewnętrzną SGS-IBR Laboratories US w 2022 r. Skuteczność filtracji liczona jest w oparciu o porównanie liczby ustandaryzowanych cząsteczek kurzu zasysanych przez odkurzacz względem wydostających się cząsteczek. Wskaźnik wychwytywania cząsteczek może różnić się w zależności od rzeczywistego środowiska oraz trybu.
3Test skuteczności wychwytywania wirusów został przeprowadzony w trybie Boost, na wirusach H1N1 i MS2, przez zewnętrzne laboratorium Airmid (w Irlandii) w 2022 r. Nie przeprowadzono testów na wirusie SARS-CoV-2.
4Porównanie z oryginalną elektroszczotką Dyson Laser Slim Fluffy™. Skuteczność zależy od warunków oświetlenia pomieszczenia, rodzaju zanieczyszczeń i typu powierzchni.
5Najlepsza dokładność sprzątania została osiągnięta w trybie Auto. Funkcja dostosowującej się mocy ssania działa tylko w trybie Auto. Testowanie w oparciu o średnie, domowe użytkowanie zgodnie z danymi z testów wewnętrznych Dyson. Mikroskopijny kurz definiuje się jako cząsteczki mniejsze niż 100 mikrometrów.
6Podczas pracy w trybie Eco na twardej podłodze. Rzeczywisty czas pracy może się różnić w zależności od trybu mocy, rodzaju podłogi i/lub używanych akcesoriów.