Skip navigation

Poradnik | 18 sierpnia 2023

Jak chronić włosy przed uszkodzeniami termicznymi?

multistyler Dyson Airwrap używany przez modelkę do stylizacji włosów

Czym jest uszkodzenie włosów?

Uszkodzenie włosów definiuje się jako fizyczny lub chemiczny rozkład włosów i ich składników — naskórka, kory, rdzenia i białek keratynowych. Może to być spowodowane nadmierną temperaturą, szczotkowaniem, substancjami chemicznymi oraz ekspozycją na promieniowanie słoneczne UV.

Nieuszkodzone włosy odbijają światło w jednym kierunku, dzięki czemu wydają się bardziej błyszczące. Gdy wewnętrzna warstwa kory jest poważnie uszkodzona, włosy stają się bardziej łamliwe i zaczynają pojawiać się rozdwojone pasma i rozdwojone końcówki, co zmniejsza połysk.

Wysoka temperatura jest jedną z głównych przyczyn uszkodzeń włosów, ponieważ może zmienić kształt pasm białek keratynowych. W temperaturze powyżej 150°C α-keratyna powoli przekształca się w β-keratynę, osłabiając pasma.

Ciepło powyżej 230°C zaczyna palić włosy i powodować rozpad silnych wiązań dwusiarczkowych — kowalencyjnych wiązań chemicznych, które nadają włosom elastyczność, siłę i pomagają utrzymać kształt włosów na miejscu. Uszkodzone ciepłem włosy oznaczają słabsze, mniej elastyczne pasma, które są podatne na dodatkowe uszkodzenia spowodowane innymi czynnikami.

Jak pielęgnować włosy zniszczone wysoką temperaturą?

Włosy nie mogą się zregenerować po uszkodzeniu (nie są żywą tkanką i nie mają zdolności regeneracyjnych), dlatego ważna jest ich ochrona i pielęgnacja. Ochrona pasm jest niezbędna dla zachowania zdrowych włosów i utrzymania optymalnego połysku.

Najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowego wyglądu włosów jest przede wszystkim zapobieganie ich uszkodzeniom. Obejmuje to stylizację włosów, która koncentruje się na kontroli i mniejszym uzależnieniu od ciepła, wraz z formułami ochrony termicznej, aby zapobiec łamaniu się włosów.¹

prostownico-lokówka Dyson Corrale użyta przez kobietę do stylizacji włosów

Wskazówki

Nasze najważniejsze wskazówki dotyczące zapobiegania uszkodzeniom termicznym i pielęgnacji włosów

Połączenie tych sugestii pomoże chronić włosy przed uszkodzeniem przez wysokie temperatury.

  1. Jeśli nie używasz urządzenia do stylizacji na mokro, takiego jak suszarka do włosów Dyson Supersonic™ lub multistyler Dyson Airwrap™, przed stylizacją wysusz włosy do sucha.
  2. Używaj urządzeń do stylizacji, które nie wykorzystują nadmiernej temperatury.
  3. Tam, gdzie to możliwe, wybierz niskie ustawienie temperatury podczas stylizacji, aby zmniejszyć narażenie na wysoką temperaturę.
  4. Używaj sprayu termoochronnego lub podobnego produktu.
Chociaż uszkodzone pasma nie mogą się zregenerować, urządzenia do stylizacji włosów Dyson zostały zaprojektowane z inteligentną kontrolą ciepła, aby regulować temperaturę, zapobiegać uszkodzeniom termicznym i chronić połysk.

Odwiedź sklep stacjonarny Dyson, aby uzyskać profesjonalne porady i wskazówki dotyczące całej gamy produktów do stylizacji włosów.

Zbliżenie na zniszczone wysoką temperaturą pasma włosów

Odwiedź sklep stacjonarny Dyson

Wyjątkowe doświadczenia. Personalizowane urządzenia. Porady Ekspertów.

wnętrze sklepu stacjonarnego Dyson

Odkryj urządzenia do stylizacji włosów Dyson

Twórz różnorodne stylizacje. Bez nadmiernej temperatury.

multistyler Dyson Airwrap, suszarka do włosów Dyson Supersonic oraz prostownico-lokówka Dyson Corrale w kolorach miedzi i niklu stojące koło siebie

Newsroom Dyson

Najnowsze wieści ze świata Dyson

Social media

Instagram: @dyson_pl, @dyson, @dysonbeauty
YouTube: youtube.com/dyson
Facebook: facebook.com/dyson
Twitter: @dyson
LinkedIn: Dyson

¹Rigoletto, R. et al. (2011). The effect of various cosmetic pretreatments on protecting hair from thermal damage by hot flat ironing, Journal of Cosmetic Science, 62 pp.265-282