Skip navigation

Polecamy | 18 października 2023

Organizatorzy Konkursu Nagroda Jamesa Dysona ogłosili krótką listę 20 najlepszych wynalazków na świecie

Wynalazki te są odpowiedzią na różnorakie wyzwania, począwszy od pożarów lasów, a skończywszy na emisji spalin samochodowych.

Przykładowe projekty konkursu James Dyson Award 2023

• Jury złożone z 14 inżynierów firmy Dyson wybrało 20 najlepszych projektów zgłoszonych do międzynarodowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona.
• Wśród wynalazków - pochodzących z Polski, Hiszpanii, Singapuru i Filipin - znalazły się m.in. system wykrywania na wczesnym etapie pożarów lasów oraz urządzenie konwertujące samochody benzynowe na pojazdy hybrydowe.
• Teraz sir James Dyson wybierze z krótkiej listy najlepsze projekty i przyzna główne nagrody. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone 15 listopada.

Dziś została ogłoszona międzynarodowa krótka lista 20 pionierskich wynalazków w Konkursie Nagroda James Dysona 2023, w ramach którego studenci i młodzi inżynierowie mają za zadanie stworzyć projekty, które rozwiążą konkretne oraz istotne problemy. Wszyscy finaliści mają szansę stać się laureatami głównej nagrody i otrzymać 160 000 złotych wsparcia na kolejne etapy rozwoju swoich wynalazków.

Inwencja zmienia życie

Studenci i młodzi inżynierowie na całym świecie kolejny raz udowodnili, że dociekliwe umysły mogą przesuwać granice innowacji i tworzyć rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmiany jakości życia.

Zgłoszony przez studentów z Turcji projekt ForestGuard 2.0 jest odpowiedzią na niszczycielskie pożary, które przetoczyły się przez ten kraj w 2021 roku oraz w późniejszych latach. Rozwiązanie opracowane przez zespół z Uniwersytetu Bilgi w Stambule wykorzystuje technologię sensorowo-satelitarną do ostrzegania władz już na etapie początkowego zarzewia pożaru. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ryzyko ich powstawania i rozpowszechnienia w przyszłości.

Z kolei inspiracją młodego wynalazcy E Ian Siew z Singapuru do opracowania innowacyjnego projektu, były ciężkie doświadczenia związane z rekonwalescencją po operacji na otwartym sercu. Po konsultacjach z ekspertami z National University Hospital w Singapurze zaprojektował urządzenie przypominające kamizelkę do rehabilitacji pooperacyjnej, które wspiera zespolenie kości mostka po przebytej operacji.

Australijski projekt REVR, którego wynalazcą jest Alexander Burton, pozwala na zmniejszenie śladu węglowego w przemyśle transportowym, który odpowiada za 20% globalnych emisji spalin¹. Ponieważ zakup pojazdów elektrycznych wiąże się z wysokimi kosztami, wynalazca zaprojektował zestaw umożliwiający konwersję samochodowych silników spalinowych na hybrydowe silniki elektryczne, co znacznie obniża koszty ekologicznego transportu.

Czasami nawet najprostsze pomysły mogą mieć istotny wpływ w wymiarze globalnym. Młody przedsiębiorca z Filipin, Jeremy De Leon, skonstruował Make-roscope - proste narzędzie w formie breloczka, które zamienia smartfon lub tablet w mikroskop. Ułatwienie dostępu do narzędzi laboratoryjnych uczniom na całym świecie ma potencjalnie ogromny wpływ na przyszłe pokolenie naukowców, a z tego wynalazku skorzystało już ponad 3 000 filipińskich uczniów i nauczycieli.

Podsumowując, co trzeba zrobić, aby znaleźć się na krótkiej liście laureatów, Rachael Pink, dyrektorka ds. rozwoju technologii w firmie Dyson, powiedziała: „Wynalazca musi wykazać, że naprawdę rozumie, jak będzie działał jego wynalazek; musi pokazać, że przemyślał, w jaki sposób jego pomysł może zostać zrealizowany i że sprosta wyzwaniom, przed którymi stanie w trakcie jego użytkowania. Niektórzy z autorów najlepszych zgłoszeń pokazali, że ponieśli porażkę w procesie projektowania, ale wyciągnęli wnioski z tych niepowodzeń i ulepszyli swoje projekty”.
1Dane statystyczne, 2022 r

Debata oparta na różnorodności myśli

Wielkie pomysły powstają z różnorodności myśli i doświadczeń. Zespół 14 inżynierów firmy Dyson, którzy wybrali tegoroczną listę Top 20 finałowych projektów, pracuje w centrach badawczo-rozwojowych firmy Dyson w Singapurze, Wielkiej Brytanii, Malezji i na Filipinach, specjalizując się w takich dziedzinach inżynierii, jak zrównoważony rozwój, elektronika, produkcja, akustyka i magazynowanie energii. Dołączyli do nich studenci z Instytutu Inżynierii i Technologii Dyson, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami, rzucając wyzwanie konwencjonalnym procesom projektowania.

Członkowie jury przeanalizowali, poddali pod dyskusję oraz zweryfikowali wszystkich krajowych finalistów Konkursu i wicemistrzów, by wspólnie wybrać spośród nich 20 najlepszych wynalazców.

„Konkurs Nagroda Jamesa Dysona stanowi platformę dla młodych wynalazców, na której mogą zaprezentować swoje innowacyjne pomysły na arenie międzynarodowej. Miło było zobaczyć tak wiele wynalazków oferujących rozwiązania z zakresu medycyny i zrównoważonego rozwoju” - powiedział Hong Fei Hu, szef działu elektroniki w firmie Dyson.

Freya Moore, inżynier dyplomowany w Instytucie Inżynierii i Technologii Dyson, powiedziała: „Konkurs Nagroda Jamesa Dysona maluje ekscytujący obraz tego, co potrafią inżynierowie. Uczestnictwo w jury pozwoliło mi poznać prawdziwe problemy, z jakimi być może, nigdy bym się nie zetknęła. Mogłam również zobaczyć różne sposoby podejścia do tego rodzaju wyzwań”.

Już wkrótce poznamy zwycięzców Konkursu. Ogłoszenie odbędzie się 15 listopada 2023 r.

Lista finałowych projektów

 • Projekt AISIG z Japonii

  Urządzenia, które umożliwiają osobom niedowidzącym bezpieczne przechodzenie przez przejścia dla pieszych za pomocą rozpoznawania obrazu opartego na sztucznej inteligencji w celu ustalenia koloru sygnału i przekazania go użytkownikowi.
  Wynalazcy: Sergio Ikuya Tanaka i Masaaki Narushima

 • Projekt Auxobrace z Singapuru

  Urządzenie rehabilitacyjne zapewniające dynamiczną stabilność kości mostka dla pacjentów, którzy przeszli operację na otwartym sercu. Zostało zainspirowane własnym doświadczeniem podczas terapii pooperacyjnej.
  Wynalazca: E Ian Siew

 • Projekt AVA z Hiszpanii

  Adaptowalne narzędzia do higieny osobistej dla osób ze spastycznością mięśni. AVA zapewnia dostosowane uchwyty do szczoteczek do zębów, maszynki do golenia i szczotek do włosów.
  Wynalazca: Javier Pascual Paredes

 • Projekt Boreas z Polski

  Urządzenie, które wprowadza automatyzację oraz grywalizację do rehabilitacji pulmonologicznej w szpitalach. Wynalazek został zainspirowany doświadczeniami ojca Piotra, lidera zespołu, w czasie pandemii COVID.
  Wynalazcy: Piotr Falkowski, Bazyli Leczkowski, Maciej Pikuliński i Anna Pastor

 • Projekt E-Coating z Hong Kongu

  E-coating to ekologiczna i niedroga powłoka dachowa i zewnętrzna, stworzona ze szkła odpadowego, zapewniająca doskonałe właściwości termoizolacyjne. Może znacznie zmniejszyć absorpcję ciepła w budynkach, zmniejszając ilość energii elektrycznej zużywanej podczas chłodzenia i związaną z tym emisję gazów cieplarniany.
  Wynalazcy: Hoi Fung Ronaldo Chan i Can Xiao

 • Projekt Ergotech z Irlandii

  Ergonomiczne narzędzie do laparoskopii poprawiające komfort chirurgów oraz zmniejszające obciążenie nadgarstków. Źródłem inspiracji dla wynalazcy był odbywany przez niego staż, podczas którego obserwował proces projektowania urządzeń medycznych.
  Wynalazca: George Clarke

 • Projekt ForestGuard z Turcji

  Bardzo wczesny system wykrywania zarzewia pożaru za pomocą czujników satelitarnych. System ostrzega władze już przy pierwszych oznakach pożaru. Inspiracją projektu były pożary w Turcji w 2021 r.
  Wynalazcy: Ecem Ertan, Onur Sertgil, Rana Imam Esirger i Suat Batuhan Esirger

 • Projekt Gutsy z USA

  Bezpieczny port medyczny, który poprawia codzienne życie ostomatów, pomagając w utrzymaniu, umożliwiając chwile bez worków i wzmacniając autonomię ciała. Wynalazca został zainspirowany do zaprojektowania lepszego rozwiązania przez swojego przyjaciela, który w wieku 26 lat przeszedł operację kolostomii.
  Wynalazca: Charlotte Böhning

 • Projekt Leka z Meksyku

  Biodegradowalny, nieinwazyjny i skuteczny test do wykrywania pasożyta wągrzycy.
  Wynalazca: Ximena García Ortega

 • Projekt Lunet z USA

  Drukowana w technologii 3D mechaniczna proteza palca dla osób po amputacji palców. Wynalazca planuje uczynić projekt Lunet całkowicie darmowym i otwartym, aby pomóc jak największej liczbie osób.
  Wynalazca: David Edquilang

 • Projekt Make-roscope z Filipin

  Podręczny breloczek do kluczy, który zamienia smartfon lub tablet w mikroskop.
  Wynalazca: Jeremy De Leon

 • Projekt Oasis z Irlandii

  Urządzenie, które ma na celu redukcję rozpraszania wzroku u osób z ADHD.
  Wynalazca: Joel Olympio

 • Projekt os-tomy z Austrii

  Zrównoważony i niedrogi worek dla pacjentów po zabiegu kolostomii. Do stworzenia tańszej alternatywy do tradycyjnych rozwiązań stosowanych przy kolostomii zainspirowała wynalazcę praca w Tanzanii w charakterze asystenta medycznego.
  Wynalazca: Nikolaus Potapow

 • Projekt Pleural z Wielkiej Brytanii

  Inteligentne urządzenie do udrożniania dróg oddechowych ze śluzu, które pomaga w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Zespół został zainspirowany doświadczeniami swoich krewnych z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i walką o dostęp do opieki zdrowotnej.
  Wynalazcy: Daniel Hale, Yihan Dong, Fergus Laidlaw i William Eliot

 • Projekt Pre-podium z Nowej Zelandii

  Zestaw do testowania obecności substancji odurzających, który został zaprojektowany w celu poprawy doświadczeń sportowców podczas testów antydopingowych. Rozwiązanie to powstało w wyniku nieprzyjemnych doświadczeń, jakie spotkały jego przyjaciela podczas procesu testowania. Wynalazcę inspirowała również idea stworzenia lepszego i bardziej przyjaznego dla wszystkich rozwiązania.
  Wynalazca: Nick Holland

 • Projekt REVR z Australii

  Zestaw doposażeniowy przeznaczony do konwersji pojazdów z silnikami spalinowymi na hybrydowe pojazdy elektryczne.
  Wynalazca: Alexander Burton

 • Projekt Shuimu Breathing z Chin

  Medyczne urządzenie wspomagające pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, które będzie pomocne podczas korzystania z inhalatora.
  Wynalazcy: Fang Yuan i Zhang Mouwei

 • Projekt The Golden Capsule z Korei

  Nieelektryczne urządzenie medyczne do wstrzykiwania leków w nagłych wypadkach, które w przeciwieństwie do istniejących produktów opierających się na grawitacji, nie potrzebuje różnicy wysokości.
  Wynalazcy: Shin Young Hwan, Chae Yoo Jin, Bai Yuan, Kim Dae Yeon

 • Projekt The Life Chariot z Polski

  Innowacyjna przyczepa ewakuacyjna dla ratowników medycznych na wysokiej klasy zawieszeniu terenowym zdolnym do szybkiego przewozu poszkodowanego na noszach, w warunkach bezpieczniejszych niż bagażnik samochodu terenowego.
  Wynalazca: Piotr Tłuszcz

 • Projekt WhaleSafe z Kanady

  System do połowów z liną aktywowaną na żądanie, który eliminuje zaplątywanie się wielorybów.
  Wynalazcy: Collin Bolt, Benjamin Beazley i Jake Chateauneuf

Newsroom Dyson

Najnowsze wieści ze świata Dyson

Social media

Instagram: @dyson_pl, @dyson, @dysonbeauty
YouTube: youtube.com/dyson
Facebook: facebook.com/dyson
Twitter: @dyson
LinkedIn: Dyson