Poradnik | 3 kwietnia 2024
Poznaj kalendarz pylenia roślin
Przewodnik po alergiach sezonowych
W niektórych porach roku mogą występować nieprzyjemne objawy alergii wywołanej przez pyłki, takie jak kichanie, zatkany nos oraz swędzenie. Do określenia większego prawdopodobieństwa wystąpienia poszczególnych alergenów i odpowiednim przygotowaniu przyda się kalendarz pylenia roślin. Dobrą wiadomością jest fakt, że większa wrażliwość na niektóre alergeny jest z reguły sezonowa. W związku z czym prawdopodobnie nie będziemy narażeni na alergie przez cały rok.
Poznaj nasz kalendarz pylenia i dowiedz się, które pyłki drzew oraz traw mogą wpływać na Twoje samopoczucie miesiąc po miesiącu.
Sezon alergii na pyłki: kiedy się zaczyna, a kiedy kończy?
Kalendarz pylenia rozpoczyna się już w styczniu, osiąga szczyt w miesiącach wiosennych i letnich, a następnie trwa do jesieni. Chociaż wrzesień przynosi koniec największego stężenia pyłków, to katar sienny może nadal występować także zimą, ponieważ rośliny uwalniają pyłki przez cały rok.
Warto prowadzić dziennik objawów kataru siennego i porównywać zapisy z naszym kalendarzem pylenia, aby dowiedzieć się, które pyłki najprawdopodobniej będą występowały w powietrzu w danym okresie. Może to pomóc lepiej poznać ich rodzaje i dowiedzieć się, na które jesteśmy szczególnie wrażliwi.
Rodzaje pyłków w zależności od pory roku
Wiosna
Od marca do maja w powietrzu unoszą się pyłki drzew, traw oraz chwastów. Pyłki drzew oraz traw są najpopularniejszymi alergenami w okresie wiosennym, ponieważ o tej porze roku osiągają najwyższe stężenia. Wiosenne objawy kataru siennego mogą obejmować także zatkane zatoki oraz kaszel.
Lato
W miesiącach letnich swoje największe stężenia osiągają pyłki traw i chwastów mogąc powodować bardzo intensywne objawy kataru siennego. Niektóre osoby mogą odczuwać o tej porze roku swędzenie lub łzawienie oczu, zwłaszcza po przebywaniu na świeżym powietrzu lub w pobliżu świeżo skoszonej trawy.
Jesień
Na początku września sezon pylenia dobiega końca przynosząc upragnioną ulgę osobom zmagającym się z katarem siennym. Mimo to, pyłki chwastów, które są uwalniane późniejszą porą mogą nadal powodować podobne jak jesienią objawy alergii u niektórych osób.
Zima
Większość alergenów pyłkowych zimą już nie występuje. Natomiast w styczniu rozpoczynają swój sezon pylenia drzewa, dlatego też zimowy katar sienny można pomylić z przeziębieniem.

Rodzaje pyłków w poszczególnych miesiącach
Styczeń
W tym miesiącu ogólne stężenie pyłków jest niskie, przy czym zaczyna wzrastać ilość pyłków drzew - w szczególności cisa, olchy i leszczyny. Oznacza to, że zimą może wystąpić katar sienny, którego objawy mogą przypominać przeziębienie.
W styczniu katar sienny może powodować:
•kichanie i zatkany nos
•swędzenie oczu, gardła i uszu
•trudności w oddychaniu
Luty
W lutym objawy kataru siennego powoduje pięć gatunków pyłków drzew. Są nimi:
•leszczyna
•cis
•olcha
•wierzba
•wiąz
W lutym odnotowuje się również pierwsze zimowe szczyty pylenia, przy czym stężenie pyłków leszczyny i cisu osiągają najwyższe wartości do połowy marca.
Marzec
W tym miesiącu słabnie pylenie leszczyny, ale mimo to nasila się katar sienny wywołany przez pyłki wierzby, olchy, wiązu i topoli.
Zimowe alergie na pyłki drzew mogą powodować zauważalne objawy, takie jak:
•łzawienie lub swędzenie oczu
•pogorszony zmysł węchu
•bóle głowy
•zakłócony sen
Kwiecień
W tym miesiącu pojawia się pyłek sosny, a swój szczyt pylenia osiągają brzozy, jesiony, dęby i platany. Pod koniec kwietnia rozpoczynają swój sezon chwasty, trawy, rzepak, pokrzywa i babka zwyczajna.
Maj
W tym miesiącu stężenie pyłków osiąga często najwyższe wartości. W maju katar sienny mogą wywoływać pyłki lipy i kopru, zaś swoje szczytowe wartości osiągają pyłki sosny i rzepaku. Zaczynają się wprawdzie kończyć okresy pylenia platanów, dębów i brzóz, ale za to swój szczyt zaczynają osiągać pyłki traw.
Czerwiec
W czerwcu objawy alergii mogą być bardzo nasilone. Rozpoczyna się bowiem sezon pylenia bylicy i traw. Na szczęście sosna, rzepak i dąb zaczynają w tym miesiącu pylić już mniej intensywnie.
Lipiec
W lipcu zaczynają osiągać szczyt pylenia bylice i lipy, ale za to kończy się sezon pylenia traw. Ponieważ trawa jest najczęstszym alergenem pyłkowym¹, jest to dobra wiadomość dla wielu alergików.
Sierpień
W tym miesiącu ilość pyłków w powietrzu zaczyna spadać, ponieważ lato zbliża się ku końcowi. Dobiega końca okres pylenia szczawiu i babki lancetowatej. Jednak nadal objawy alergii mogą wywoływać następujące pyłki chwastów:
•ambrozja
•pokrzywa
•bylica
Wrzesień
Nadejście września stanowi dobrą wiadomość, ponieważ kończą się wtedy okresy pylenia traw i pokrzywy, a wraz z nimi również tradycyjny sezon kataru siennego. Od tego momentu łatwiej cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu, a nieprzyjemne objawy alergii powinny słabnąć.
Październik
Chociaż szczytowy sezon pylenia już się zakończył, mogą nadal pojawiać się jesienne alergie wywołane przez pyłki chwastów. Do października są uwalniane pyłki ambrozji, więc jeśli o tej porze roku kichasz i swędzą Cię oczy, może to oznaczać, że masz alergię wywołaną przez pyłki tej rośliny.
Listopad
O tej porze roku poziom pyłków jest już bardzo niski, ale w powietrzu nadal unoszą się niektóre alergeny chwastów a także zarodniki pleśni, powodując alergie późnojesienne. Pleśnie można napotkać nie tylko na zewnątrz, ale również w łazienkach i innych wilgotnych pomieszczeniach w domu.
Grudzień
W grudniu poziom pyłków jest najniższy, a zatem objawy kataru siennego powinny być minimalne. Warto wiedzieć, że zimowy katar sienny może nadal wynikać z wczesnego uwalniania pyłków drzew, w szczególności olchy, leszczyny i cisu.
Jeśli jesteś podatny na alergie wywołane przez pyłki, poznanie kalendarza pylenia może być cennym ułatwieniem w radzeniu sobie z objawami tych dolegliwości. Stosowanie kalendarza wraz z internetowymi serwisami pomiaru alergenów, wskazuje, kiedy stężenie poszczególnych alergenów osiąga najwyższe wartości. Pomaga to podjąć aktywne działania w celu zminimalizowania narażenia na ich oddziaływanie.
Znajdź odpowiedni oczyszczacz powietrza Dyson dla siebie
Niezależnie od tego, czy jesteś alergikiem, czy chcesz stworzyć zdrowsze środowisko w swoim domu, nasze narzędzie pomoże Ci wybrać oczyszczacz powietrza, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Social media
Instagram: @dyson_pl, @dyson, @dysonbeauty, @dysonaudio
YouTube: youtube.com/dyson
Facebook: facebook.com/dyson
Twitter: @dyson
LinkedIn: Dyson