Skip navigation

Polecamy | 29 lutego 2024

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Pandemia Covid-19 zwiększyła naszą świadomość w zakresie jakości powietrza w pomieszczeniach i korzyści wynikających ze stosowania oczyszczaczy powietrza. O ile nasz wpływ na jakość powietrza na zewnątrz jest niewielki, o tyle dzięki oczyszczaczom powietrza możemy lepiej zadbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie w pomieszczeniach.

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Podstawową funkcją oczyszczacza powietrza jest filtrowanie zanieczyszczonego powietrza, a następnie rozprowadzanie oczyszczonego powietrza z powrotem do otoczenia. Oczyszczacz powietrza Dyson wyposażony jest w filtry HEPA i filtry z węglem aktywnym, dlatego skutecznie eliminuje pyłki, drobne cząsteczki, lotne związki organiczne (LZO), wirusy i bakterie. Oczyszczacze powietrza Dyson usuwają do 99,95% cząstek o wielkości zaledwie 0,1 mikrometra.¹ Coraz częściej oczyszczacze powietrza obecne są w przestrzeni publicznej, m.in. w szpitalach, szkołach, czy biurach.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza eliminuje niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia powietrza obecne w naszych domach. Większość oczyszczaczy wyposażona jest w filtr i wentylator, które pochłaniają zanieczyszczenia, a następnie rozprowadzają oczyszczone powietrze po całym pomieszczeniu. Oczyszczacze powietrza Dyson posiadają wiele czujników, które wykrywają zanieczyszczenia w powietrzu, a następnie filtrują je w dwóch lub trzech etapach. System filtracji HEPA wychwytuje kurz, pyłki, ultradrobne cząsteczki i bakterie, a warstwa węgla aktywnego usuwa gazy i zapachy. Obecny w niektórych modelach oczyszczacza powietrza Dyson filtr katalityczny wychwytuje i niszczy formaldehyd.² Inżynierowie Dyson przeprojektowali strumień przepływu powietrza w urządzeniu tak, aby uzyskać w pełni szczelną filtrację HEPA13 – nie tylko sprawiając, że żadne zanieczyszczenia nie omijają filtra, ale także blokując wszelkie potencjalne nieszczelności, aby uniemożliwić powrót zanieczyszczonego powietrza do pomieszczenia.

Czy wiesz czym oddychasz? Dowiedz się, co tak naprawdę znajduje się w powietrzu

W powietrzu w pomieszczeniach zawieszone są potencjalnie niebezpieczne Lotne Związki Organiczne (LZO), w tym formaldehyd, a także cząstki stałe, takie jak pyłki, kurz, bakterie i dwutlenek azotu.

 • Lotne związki organiczne (LZO)

  Kluczowe znaczenie dla badań i rozwoju firmy Dyson jest zrozumienie wpływu różnych źródeł zanieczyszczenia LZO w pomieszczeniach. Składające się z węgla, wodoru i czasami tlenu, LZO są potencjalnie szkodliwymi związkami. Wydzielają je przedmioty codziennego użytku, takie jak narzędzia do majsterkowania, kosmetyki, środki czystości, czy świece i perfumy.

  Formaldehyd

  Bezbarwny gaz, który może być uwalniany z materiałów takich jak sklejka i płyty pilśniowe, izolacje i narzędzia do majsterkowania, a także farby, tapety, lakiery i środki czyszczące. Formaldehyd ma cząsteczki 500 razy mniejsze niż 0,1 mikrona i tym samym jest szczególnie trudny do wychwycenia. Jeśli nie zostanie wykryty, może pozostawać w pomieszczeniach przez lata.

  Dwutlenek azotu

  Czerwonawo-brązowy gaz uwalniany przez urządzenia gazowe, otwarty strumień ognia, piece opalane drewnem i papierosy. Ogromnym źródłem NO2 jest spalanie paliw kopalnych. Dwutlenek azotu może przedostawać się do pomieszczeń przez okna i wentylację.

  Pył zawieszony

  Jest to złożona mieszanina bardzo małych cząstek stałych i kropelek cieczy zawieszonych w powietrzu. Cząsteczki klasyfikowane jako PM10, takie jak pyłki i alergeny, są wystarczająco małe, aby przedostać się przez gardło i nos do płuc. PM2.5 to mikroskopijne cząsteczki pochodzące z takich źródeł jak emisje gazów przemysłowych, bakterie i grzyby. PM0.1 z kolei są z natury niestabilnymi cząstkami, które mogą łatwo łączyć się w większe cząstki poprzez koagulację i kondensację. Występują one głównie w spalinach samochodowych i dymie tytoniowym.

 • Bakterie i wirusy

  Bakterie i wirusy obecne są w całym domu, w tym w kurzu domowym. W trakcie kichania rozprowadzamy zarazki, które mogą przemieścić się nawet na odległość sześciu metrów.

  Kurz

  Oprócz biologicznych składników kurzu, coraz powszechniej występują w nim cząstki syntetyczne, takie jak mikrodrobiny plastiku. W próbkach kurzu analizowanych w laboratoriach mikrobiologicznych Dyson zostały znalezione nawet mikroskopijne cząsteczki pochodzące z gumowych opon samochodowych. Wiele z tych cząstek jest na tyle małych, że gdy zostaną poruszone, unoszą się w powietrzu. Zainteresował Cię ten temat? Dowiedz się więcej i przeczytaj raport firmy Dyson na temat kurzu.

  Pyłki roślin

  Pyłki wytwarzane przez drzewa, kwiaty i trawy, są odpowiedzialne za jedną z najczęstszych alergii sezonowych na świecie. Przedostają się do pomieszczeń przez otwarte drzwi i okna, przez co są stale obecne we wnętrzach. W miarę udoskonalania izolacji naszych domów stają się one coraz bardziej szczelne i mogłoby się wydawać, że wreszcie uda się uchronić przed zanieczyszczeniami. Natomiast w rzeczywistości zamykamy się w pułapce. Śpiąc, pracując, gotując czy ćwicząc – spędzamy obecnie 90% czasu w pomieszczeniach³, oddychając potencjalnie zanieczyszczonym powietrzem.

Czym wyróżniają się oczyszczacze powietrza Dyson?

W trybie Auto oczyszczacze powietrza Dyson automatycznie wykrywają zanieczyszczenia w pomieszczeniu i usuwają je. Pomaga to zmniejszyć zużycie energii, gdyż urządzenie uaktywnia się tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Powietrze, którym oddychamy ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Zbadanie jakości powietrza potencjalnie wpływa na projektowanie naszych przyszłych miast, systemów transportowych i domów. Jest to bez wątpienia złożona sprawa. Jednakże inżynierowie, mikrobiolodzy i naukowcy Dyson poświęcili prawie trzy dekady na badania powietrza. Ponad 350 inżynierów na całym świecie bierze udział w stale rozwijających się badaniach, których celem jest opracowanie technologii i wsparcia w oddychaniu czystszym powietrzem w naszych domach.

Przejmij kontrolę nad jakością powietrza w swoim domu w nadchodzącym sezonie alergicznym

Odkryj gamę oczyszczaczy powietrza Dyson

cztery oczyszczacze powietrza Dyson

¹Sprawdzono pod kątem skuteczności filtracji cząsteczek o wielkości 0,1 mikrometra (EN1822, ISO29463)
²Niezależne badania całego urządzenia w oparciu o testowanie GB/T 18801-2015 skumulowanej masy czystego formaldehydu z ciągłym wtryskiem, aż do osiągnięcia plateau formaldehydowego CADR. W praktyce wyniki mogą się różnić.
³Klepsis et al 2001, Schweizer et al 2007[2] 20% cichszy niż poprzedni oczyszczacz powietrza Dyson, dotyczy wyłącznie modeli Dyson Pure Cool oraz Dyson Pure Cool Formaldehyde.

Newsroom Dyson

Najnowsze wieści ze świata Dyson

Social media

Instagram: @dyson_pl, @dyson, @dysonbeauty
YouTube: youtube.com/dyson
Facebook: facebook.com/dyson
Twitter: @dyson
LinkedIn: Dyson